x

Markette satılan mamalar köpek beslenmesi için uygun mu?

  Pek çok köpek sahibi internetten ya da petshoptan alışveriş yapmak istemez ve marketten satın almak daha uygun gelir. Ancak burada önemli bir nokta atlanıyor. Markette satılan köpek mamaları köpek beslenmesineuygun değildir.

  Sebeplerine gelirsek pek çok mama firması mamalarını anlaşmalı olduğu distribütörler aracılığıyla satmak ister. Bu mama firmaları için daha kârlı bir kazanç sistemidir.

  Marketlerde satılan köpek mamalarının markalarına ve içeriklerine bakacak olursanız hepsi belli iki-üç markadan ve kalitesiz içeriklerden oluşmaktadırlar. Bu yüzden markette satılan mamalara ve kalitesiz mamalara çoğu evcil hayvan sahibi "market maması" olarak adlandırırlar. Marketlerde satılan mamalarda et oranı düşük, tahıl oranı yüksek ve doğal kaynaklardan ziyade daha çok kimyasal, yapay, zararlı maddeler bulunmaktadır. Markette satılan mamalarda koruyucu olarak böcek ilaçlarında kullanılan UHT adlı kimyasal madde bile kullanılmaktadır. Kedi veya köpek, yaş veya kuru olmaksızın marketlerde satılan tüm mamalar köpeklerin beslenmesi için uygun olmamakla birlikte onların günlük besin değerlerini dahi karşılayamamaktadır. Bu mamalar, hayvanseverler tarafından genellikle sadece karın doyurması nedeniyle sokak hayvanları için alınmaktadır. Kaldı ki sokak hayvanları yiyecek kuru ekmeğe bile muhtaçken bu tutum bana göre oldukça doğru bir davranıştır.

  Genel olarak market mamalarında Goody, Love Dog, Purina, Chappi gibi markalar satılmaktadır. Goody hariç bu markaların çoğu kimyasal madde barındırmaktadır. Renkli olan mama taneleri genellikle yapay renklendiriciler ile boyandığından oldukça zararlıdır.

  Uzun zaman market mamalarıyla beslenen köpeklerde kanser dahil pek çok hastalığın görülebilme riski yüksektir ve bu kalitesiz mamalar ile beslenen köpeklerin pek de sağlıklı ve uzun bir ömrü olacağını söylemek de yanlış olacaktır. Bu yüzden market mamalarından kaçınmanızı ve blogumuzda yazdığımız kriterlere uyarak kaliteli mamalar almanızı öneriyoruz. Market mamaları ucuzdur ancak bir o kadar da kalitesizdir.

© 2019 Bayraktar Evcil Zafer Bayraktar Tüm hakları saklıdır.

RapidSSL, Visa, Mastercard
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.